Научаваме още за килимите по света

Още за килимите по света

Spring Carpet или така нареченият „Пролетен килим“е бил най-скъпият килим в историята на килимите по света. Това преди всичко имало политическо значение – такъв килим, поразителен в своите гигантски размери (дълъг 122 метра, широк 30 метра) и тежащ няколко тона, е бил символ на сила и мощ, а красотата му символизирала божествения произход на царя.

В средата на седми век арабите атакуват Персия, а „Пролетният килим“ не оцелява след нашествието на завоевателите. Войниците го разрязали, разделили го помежду си и го отнесли от превзетата столица на части, като трофеи. Килимът е стигнал до нас само в копия и писма.

Разделянето на „Пролетния килим“ на средното поле с медальон в центъра, ъглови сектори и граница в няколко ивици, представлява една наистина „класическа“ схема, която от векове е основният тип, повтарящ се на изток в нови и нови, по-опростени или по-сложни версии.

Ние сме фирма Тонитекс ООД и сме с над 25 години опит в сферата на търговията с килими и пътеки, адрес: София, бул. Христо Ботев, № 92. Телефон за контакт с нас: 0888249719.

С течение на времето изкуството на тъкането на килими се подобрило. Всяка епоха е направила свои промени в процеса на създаване на килими.

Луксозните „антични” килими

Най-ранните от луксозните „антични” килими са произведени през 15-17 век. Този период се счита за „златното време“ в историята на персийския килим, когато техниката се усъвършенства, се формират характерни принципи на орнаментиката, чрез които е възможно безпогрешно да се определи градът или работилницата, създали този или онзи килим.

Майсторите често заимствали изразни средства от арсенала на архитектурата, възпроизвеждали оформлението на митичните райски градини. Растителните мотиви са широко разпространени в килимите от групата Tabriz. Декорацията на орнамента се характеризира с изображението на трилистници и катерещи се растения със спираловидни финиши. Сред килимите от това време се открояват килимите, изработени в работилниците на Исфахан. Те често използват златни и сребърни нишки. Такива килими са били предназначени за подаръци на чуждестранни посолства.

Научи повече за мокетени детски килими

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *